Jakie korzyści przynosi montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Dlatego też musiała zostać zastąpiona wentylacją mechaniczną. Z czasem na rynku pojawiło się rozwiązanie, które obok zapewnienia stałej kontrolowanej wymiany powietrza niezależnej od warunków zewnętrznych pozwala na odzysk energii z powietrza wywiewanego i jej wykorzystanie do ogrzewania/klimatyzowania powietrza nawiewanego. Tym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Czy montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła się opłaca? Jakie przynosi korzyści? Ile kosztuje?

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – korzyści

Jak już wspomnieliśmy rekuperacja zapewnia stałą kontrolowaną wymianę powietrza niezależną od warunków zewnętrznych. W praktyce oznacza to, że powietrze w pomieszczeniach jest wymieniane na świeże przez całą dobę. To niesie za sobą liczne korzyści zdrowotne. Co ważne, powietrze nawiewane do wnętrza jest oczyszczane z kurzu, smogu, alergenów, a nawet bakterii i wirusów. Dlatego jest zdrowe, a jego stały napływ do pomieszczeń bezpieczny, także dla alergików. Na tym korzyści z montażu wentylacji mechanicznej się jednak nie kończą.

Podstawową zaletą systemu jest odzysk energii z powietrza wywiewanego. W zależności od rekuperatora energia odzyskana z powietrza wywiewanego z pomieszczeń może być wykorzystana wyłącznie do ogrzania powietrza nawiewanego lub w sezonie letnim również do jego chłodzenia. Dzięki temu do pomieszczeń trafia powietrze w temperaturze bardzo zbliżonej do temperatury panującej w pomieszczeniu. Obniżenie zapotrzebowania na energię grzewczą i klimatyzację przekłada się na obniżenie rachunków i odczuwalne dla domowego budżetu oszczędności.

Ile kosztuje montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Koszt wykonania instalacji wraz z zakupem rekuperatora i pozostałych komponentów wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na ostateczną cenę składa się szereg kosztów cząstkowych:

Eksploatacja rekuperacji jest natomiast bardzo tania. System charakteryzuje się niewielkim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Do tego należy doliczyć koszty wykonania przeglądu technicznego oraz koszty wymiany filtrów.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą